AMBULANTA ZA ŠAKU
Poliklinika Victus
Iskustvo, znanje i etičnost
Ambulanta za šaku
Kirurgija šake predstavlja dio kirurgije koji se bavi dijagnostikom i liječenjem bolesti i ozljeda šake. U navedeno područje spada prvenstveno kirurško liječenje brojnih kompresijskih neuropatija šake i gornjeg ekstremiteta kao što je sindrom karpalnog kanala, liječenje tumora šake (ganglion ciste), liječenje ozljeda i bolesti tetiva (škljocajući prst), kirurško liječenje bolesti kao Dupuytrenova kontraktura šake i slično. Prepoznajući specifičnosti ove problematike Poliklinika Victus ima zasebnu Ambulantu za liječenje šake.
- Cistični tumori ili ganglioni
- Sindrom karpalnog kanala
- Škljocavi prst
- Dupuytrenova kontraktura
- Panaricij, paronihija i palmarni apsces
Simptomi:
- ukočenost i otežana pokretljivost prsta, posebice ujutro
- osjećaj pucketanja (preskakanja) tijekom pokreta
- osjetljivost na dodir ili pojavljivanje kvržice na dlanu, pri dnu prsta
- uklještenje prsta u savijenom položaju uz škljocanje pri pružanju prsta
LIJEČENJE CISTIČNIH TUMORA
Nekirurško liječenje uključuje punkciju tumora s odstranjanjem gelatinoznog sadržaja te primjenu elastičnoga kompresivnog zavoja tijekom kraćeg razdoblja. Vjerojatnost ponovnog javljanja tumora uklonjenih ovom metodom je preko 80% jer se tom metodom ne uklanja komunikacija između zgloba i tumora.
Kirurškim liječenjem postižemo puno veći postotak izlječenja jer prekidamo komunikaciju s zglobom. Samim zahvatom uklanjamo ganglion u cijelosti s pripadajućim vratom. Zahvat izvodimo u lokalnoj anesteziji u beskrvnom polju.
Cistični tumori ili ganglioni
Ganglioni predstavljaju 70 % svih tumora mekih tkiva u području šake. Obično ne izazivaju simptome, ali kod nekih lokalizacija čak i vrlo mali ganglioni izazivaju jaku bol i trnjenje u području šake ili nekih prstiju.
LIJEČENJE KARPALNOG KANALA
Dijagnoza se postavlja na temelju kliničkog pregleda i elektromioneurografske (EMNG) analize. Ako se sindrom počne liječiti na vrijeme, postotak izlječivosti je izuzetno visok.
Konzervativno liječenje: Postavlja se lagana, neutralna udlaga (SL. 42–4), posebno noću, i ordiniraju blagi analgetici (npr. paracetamol, NSAR). Ako te mjere nisu dovoljne, u karpalni tunel injicira se kortikosteroid.
Kirurško liječenje: Operacijski zahvat se sastoji od reza na šaci u području karpalnog kanala koji se pažljivo presjeca te se oslobađa živac od pritiska. Zahvat se izvodi u lokalnoj provodnoj anesteziji.
LIJEČENJE "ŠKLJOCAVOG PRSTA"
Dijagnoza se postavlja na temelju anamneze i kliničkog pregleda.
Konzervativno liječenje:
- Odmor – najmanje tri ili četiri tjedna izbjegavajte aktivnosti koje zahtijevaju često i čvrsto hvatanje predmeta te dulje korištenje vibrirajućih ručnih strojeva (npr. bušilice).
- Vježbe istezanja – lagane vježbe istezanja koje će olakšati i održavati mobilnost prstiju.
- Protuupalni lijekovi - najčešći konzervativni tretman. Kod pacijenata koji nemaju dijabetes to je učinkovita metoda liječenja u čak 90% slučajeva. Ponekad je potrebna ponovljena injekcija.
Kirurško liječenje:
Discizija A1 pulleya – kirurško presijecanje vezivne ovojnice koja spriječava normalno gibanje prsta u zglobu. Zahvat se izvodi u lokalnoj provodnoj anesteziji. Ovim zahvatom trajno se uklanja uzrok problema uz određeno kraće vrijeme potrebno za oporavak šake i funkcije prsta.
LIJEČENJE DUPUYTRENOVE KONTRAKTURE
Konzervativno liječenje: U ranim stadijima bolesti - injekcije protuupalnog lijeka lokalno u više ciklusa aplikacije.
.Kirurško liječenje: U uznapredovalom stadiju bolesti – ekscizija u cijelosti svih patološki promijenjenih dijelova palmarne aponeuroze uz plastiku kože radi spriječavanja moguće kontrakture
LIJEČENJE UPALNIH BOLESTI PRSTIJU
Panaricij, paronihija, palmarni apsces.
Upalni bakterijski procesi šake zahtijevaju brzo i energično kirurško i antibiotsko liječenje, uz opsežnu inciziju, toaletu, debridman, uzimanje brisa i antibiotsko liječenje. U nastavku slijedi imobilizacija šake i redovito previjanje rane.
Dr. Dražen Đurović
Specijalist opće kirurgije i subspecijalist plastične kirurgije
Rođen u Zagrebu 1970 gdje je i završio Medicinski fakultet. Specijalizirao Opću kirurgiju u KB Sestre Milosrdnice. Užu specijalizaciju iz Plastične kirurgije završio u KB Dubrava.
Autor je i koautor u desetak radova iz područja kirurgije dojke i traumatologije. Najveći dio radnog vijeka posvetio je dijagnostici i liječenju raka dojke, kako kroz UZV dijagnostiku i preglede tako i kroz minimalno invazivnu te rekonstrukcijsku kirurgiju dojke.